Antari Z-1000III 1000W Fog Machine
Free Shipping
Last 2
Pick up available In-StoreEstimated Shipping Widget will be displayed here!
Condition: New
Description
Technical Specifications
Rated Voltage
US model : AC 100-120V, 50/60Hz 8.5A
EU model : AC 220-240V, 50/60Hz 4.5A
Rated Power
1000W
Warm-Up Time
6 minutes (approx.)
Fluid Consumption
60 ml/min
Fluid Tank Capacity
1.7 Liters (0.45 gallon)
Compatible Fluid
Antari FLG Heavy Fog Fluid,Antari FLR Light Fog Fluid
Ambient Temp. Range
0°C - 40°C (32°F - 104°F)
Control Methods
Manual,DMX 512,Timer(Optional),Wireless(Optional)
DMX Channels
1 Channel
Connection
IEC (Power),XLR 3-pin (DMX)
Included Accessories
Hanging Bracket,Z-10 Cable Remote
Optional Accessories
Z-40 Cable Timer Remote,Z-50 Wireless Remote
Dimension
L 433 W 198 H 214 mm (L 17.05 W 7.80 H 8.43 inch)