DigitaLinx DL-HD60-ARC HDBaseT Extender Set
DigitaLinx | SKU: DGTLX-EXTDER-DLHD60ARC
Free Shipping
Estimated Shipping Widget will be displayed here!
Condition: New
Description
DigitaLinx
Free Shipping
Key Features
Technical Specifications
Supported Audio and Video
Maximum Video Compatibility: 70m: 1080p/60 & 40m: 4k x 2k @30Hz (4:2:0)
Resolution Range: 800x600@60Hz - 4Kx2K@30Hz
Video Compliance: HDMI 1.4, HDCP 1.4
Control Method: Bi-directional IR
HDBaseT Signal Characteristics
Transmission Distance: CAT 5e/6: 1080p: Max 70m; 3840x2160: Max 40m
Bandwidth: 10.2 Gbps
Chassis and Environmental
Dimensions: 84mm x 16.2mm x 115mm (3.31 in. x 0.64 in. x 4.53 in.)
Operating Temperature: 0° to +50° C (+32° to +122° F)
Storage Temperature: -20° to +70° C (-4° to +158° F)
Operating Humidity (Environment): 10 % to 90%, Non-condensing
Power
Power Supply Input Voltage: 100-240V AC at 50-60 Hz
Power Supply Output Voltage: DC12V - 1A