Laird LDC-PCTMF-15NF powerCON TRUE1 Power Distribution Splitter Cable
Free Shipping
Estimated Shipping Widget will be displayed here!
Condition: New
Description
Key Features
- Dual Output Design: Provides one powerCON TRUE1 female output and one Edison female receptacle.
- Daisy Chain Support: Feed thru connectors enable chaining multiple power distribution boxes.
- Rugged Power Cable: Built using Laird PWR-12-3-TP rugged yet flexible power cable.
- Durable Enclosure: Rugged aluminum enclosure designed for professional field use.
Technical Specifications
- Input Connector: 1 Neutrik powerCON TRUE1 male.
- Output Connectors: 1 Neutrik powerCON TRUE1 female and 1 Edison female receptacle.
- Enclosure Dimensions: 4 x 2.04 x 1.24 in.
- Cable Type: SJOOW.
- Conductors: 3 x 12 AWG.
- Current Carrying Capacity: 25 A.
- Cable Outer Diameter: 0.42 to 0.47 in.
- Outer Jacket: Rubber CPE black.
- Cable Insulation: Rubber EPR.
- Neutrik Connector Amperage: 20 A.
- Neutrik Connector Rated Voltage: 250 VAC.
- Leviton Connector Amperage: 15 A.
- Leviton Connector Rated Voltage: 125 VAC.