Listen Tech LR-5200-072 Advanced Intelligent DSP RF Receiver, 72 MHz
Free Shipping
Estimated Shipping Widget will be displayed here!
Condition: New
Description
The Listen Technologies LR-5200-072 Advanced Intelligent DSP RF Receiver is a premium assistive listening device, offering exceptional audio quality and reliable reception in the 72 MHz band. This high-performance receiver boasts best-in-class sensitivity for clear and consistent audio, even in challenging environments with background noise or interference. Additionally, its compact, user-friendly design ensures comfortable wearability throughout extended use.
Bullet Key Features
- Compact and lightweight design for user comfort and convenient storage by venues
- Integrated neck loop/lanyard with DSP loop driver for improved T-coil listening experience
- Informative OLED display shows channels, battery level, volume level, and more
Product Specifications
- Audio
- Frequency Response: 50 Hz - 15 kHz (±3 dB)
- System Distortion: < 2% THD at 80% deviation
- Outputs: Two (2) 3.5 mm (0.14 in.) connectors, unbalanced, 0 dBu nominal output level, 16 mW maximum, impedance 32 ohm
- System Signal to Noise Ratio: SQ enabled 80 dB, SQ disabled 60 dB
- Controls
- User Controls: Power, up/down volume, Listen button for end user channel selection
- Programming: Via software and USB port
- Indicators
- LEDs: Flashes when batteries are low or to indicate charging, solid when fully charged
- Display: Channel designation, battery level, unit number, charging status
- RF
- Frequency Range: 72.025 - 75.950 MHz
- Number of Channels: 17 wide band, 40 narrow band
- Sensitivity: .6uV typical, 1 uV maximum for 12 dB sinad
- Frequency Accuracy: ± .005% stability 32 to 122 ºF (0 to 50 ºC)
- Power
- Power Supply: Micro USB connector, 5 V, 500 mA
- Battery Type: Lithium Ion
- Dimensions and Weight
- Unit Weight with Batteries: 2.40 oz. (68 g)
- Shipping Weight: 3.20 oz. (91 g) with 1.0 lbs. (454 g) minimum
- Dimensions (H x W x D): 3.75 x 2.0 x 0.64 in. (9.6 x 5.0 x 1.7 cm)
- Unit Weight: 1.60 oz. (45 g)
- Dimensions with Belt Clip: 3.75 x 2.0 x 0.80 in. (9.6 x 5.0 x 2.1 cm)