Sony SRG-X120/W HD 3G-SDI/NDI/Stream 12x PTZ Camera, White
Sony | SKU: SNY-SRGX120W
Free Shipping
Estimated Shipping Widget will be displayed here!
Condition: New
Description
Sony
Free Shipping
Key Features
Technical Specifications
Camera
Image Sensor
1/2.5 type ExmorR CMOS
Image Sensor (Number of Effective Pixels)
Approx. 8.5M pixels
Signal System
2160 (*1)/29.97p, 25p, 23.98p
1080/59.94p, 50p, 29.97p, 25p, 23.98p
1080/59.94i, 50i
720/59.94p, 50p
4K Capability
Yes (requires 4K optional license)
Minimum Illumination (50IRE)
1.6 lux (1/30s 50IRE F2 high-sensitivity OFF)
Horizontal Resolution
1700 TV lines (Center) (4K*1)
1000 TV lines or higher (Center) (FHD)
Gain
Auto/Manual (0 to +48 dB) (High Sensitivity On)
Shutter Speed
1/1 to 1/10000 sec (59.94 Hz system)
1/1 to 1/10000 sec (23.98 Hz system)
1/1 to 1/10000 sec (50 Hz system)
Exposure Control
Auto, Manual, Priority AE (Shutter, Iris)
White Balance
Auto1, Auto2, One Push
WB, Indoor, Outdoor, Manual
Zoom capability
12x
Focusing System
Auto/Manual
Horizontal Viewing Angle
Approx. 70 (Wide)
Focal Length
f=4.4mm (Wide) to 52.8mm (Tele)
F2.0 to F3.7
Minimum Object Distance
80 mm (Wide)~
400 mm (Tele)
Pan/Tilt Angle
Pan: -170
Tilt: +90/-20
Pan/Tilt Speed (Max.)Pan: 300/s
Tilt: 126/s
Pan/Tilt Speed
Pan: 1.1 to 101/s
Tilt: 1.1 to 91/s
Pan/Tilt Speed (Slow)
Pan: 0.5 to 60/s
Tilt: 0.5 to 60/s
Pan/Tilt Slow Mode
Yes
Pan/Tilt Operation Noise
NC30 or less*
*Sony measurement conditions
Preset Position
256 (CGI)
100 (VISCA)
Picture Freeze Preset
Yes
PTZ Motion Sync
Network
IP Video resolution
3840 x 2160 (*1), 1920 x 1080, 1280 x 720, 720 x 576, 720 x 480, 640 x 360
Compression Format
H.264: High, Main, Baseline Profile
H.265: Main Profile
Maximum Frame Rate
H.264: 60fps
H.265: 60fps
Bitrate Compression Mode
CBR/VBR (selectable)
Range of Bitrate Setting
512Kbps~50 Mbps
Multi Streaming Capability
3
Maximum Number of Clients
5
Protocols
IPv4, IPv6, TCP, UDP, ARP, ICMP, IGMP, HTTP, HTTPS, DHCP, DNS, RTP/RTCP, RTSP, UPnP, VISCA over IP
NDI|HX Capability
Yes (requires a license; sold separately)
Auto ICR (Auto mode of IR Cut filter Removal)
Day/Night
Visibility Enhancer
Image Stabilization
Image Flip
Picture Setting File
Flicker Cancel
On/Off
Hide OSD Menu
On/Off
Standby Mode
Remote Standby
Audio
Channel
2 ch
Audio Codec
AAC LC 128 kbps/ST (IP)
AAC LC 256 kbps/ST (IP)
Setting Option
Auto Level Control (ALC): On/Off
Equalizer: Off, Low cut, Voice enhancement
Input selection: Microphone/Line
Mic volume: -10 to +10 (21 steps)
Audio codec
Embedded Audio in Baseband Video
Yes (3G-SDI, HDMI)
Embedded Audio in IP Streaming
Interface
4K Video Output
HDMI x1 and IP (streaming) x1 (*1)
HD Video Output
3G-SDI x1, HDMI x1, IP (streaming) x1
Remote Video Format Switching
HDMI Color SpaceY
CbCr, 4:2:2 8 bit
RGB, 4:4:4 8 bit
Camera Control Interface
VISCA RS-422 RJ45 (In/Out)
VISCA over IP RJ-45
IR Remote Control
Microphone Input
Mini-phone (?3.5mm) x2, (Mic/Line Selectabe)
Sync. System
INT
Power Connector Type
IEC60130-10 (JEITA standard RC-5320A) TYPE4
Power Requirements
DC 12V (DC 10.8 to 13.2V), PoE+ (IEEE802.3at compliant)
Power Consumption
25.5 W Max.
Operating Temperature
0 C to 40 C
32 F to 104 F
Storage Temperature
-20 C to +60 C
-4 F to +140 F
Dimensions (W x H x D)
*2158.4 x 177.5 x 200.2 mm
6 1/4 x 7 x 8 inch